Destylarnie kavalan_main

21.04.14 | Bartek

| 0

[Tajwan] Kavalan Distillery

Destylarnia KavalanDestylarnia Kavalan – czyli o tym jak egzotyka wdarła się na salony dotychczas zarezerwowane głównie dla reprezentantów Szkocji.

Kiedy w 2002 roku Tajwan przystąpił do Światowej Organizacji Handlu stało się jasne, że monopol państwa na produkcję alkoholi oraz wyrobów tytoniowych zostanie w najbliższym czasie zniesiony. Niewiele czasu potrzeba było, aby rynek a dokładnie Grupa King Car (założyciel Kavalana) wykorzystała nowe możliwości.

Słowo Kavalan pochodzi od nazwy plemienia, które niegdyś zamieszkiwało równinę Lan-Yan, oznacza ono szczerość oraz uczciwość.

Właściciel grupy spędził kilka lat na poszukiwaniu idealnego miejsca, które byłoby zaopatrzone w odpowiedniej jakości wodę. Ostatecznie padło na północny-wschód wyspy w pobliżu miejscowości Yilan, z dostępem do źródlanej wody pochodzącej z pobliskich gór. W ciągu zaledwie 9 miesięcy powstała w pełni funkcjonalna destylarnia, wyposażona w trzy alembiki, wyprodukowane w Szkocji z mocą przerobową sięgającą 3 milionów butelek rocznie . Pierwsza kropla destylatu Kavalan spłynęła z nich dokładnie
11 marca 2006 roku o godzinie 15.30.

Oprócz alembików, Kavalan sprowadził ze Szkocji również swojego Master Blendera. Ian Chang ukończył studia na kierunku Technologia Żywności w Wielkiej Brytanii. Miał tam okazję obcować z whisky praktycznie codziennie, dzięki czemu mógł z wielką precyzją kształcić swój zmysł smaku i powonienia. Miałem wielką przyjemność poznać Iana w listopadzie 2013 roku podczas degustacji w Warszawie. Okazał się być bardzo sympatycznym człowiekiem, który z wielką pasją opowiadał o swoich dziełach. Jednocześnie był ogromnie zaskoczony zainteresowaniem jakie wzbudziło whisky Kavalan w naszym kraju.

Destylarnia KavalanWróćmy jednak do samej destylarni, destylat leżakowany jest w kilku rodzajach beczek: bourbon, sherry (Fino i Oloroso), Porto oraz po innych winach. W związku z panującym na Tajwanie klimatem (sporą wilgotnością oraz dużą amplitudą temperatur) beczki są eksploatowane do granic swoich możliwości i zgodnie z informacjami dostarczonymi przez producenta wykorzystywane tylko jednokrotnie (first fill). Przyśpieszony proces maturacji obarczony jest jednak wysokim procentem angel’s share, który na tej szerokości geograficznej oceniany jest na około 10% w skali roku (przy średnio 2% w Szkocji). Beczki składowane są na 4 kondygnacjach, dodatkowo ze sobą związanych linami na wypadek częstych w tym regionie trzęsień ziemi.

Po raz pierwszy whisky Kavalan wypłynęła na głęboką wodę podczas World Whisky Awards, gdzie trafiła jeszcze jako dwulatka do oceny razem z innymi pełnoprawnymi whisky. Prawdopodobnie fakt, że była zbyt młoda, aby uznać ją za whisky sprawił iż tego dnia nie wygrała. Jej sukces nie odwlekł się zbyt długo w czasie, po osiągnięciu 3 lat Kavalan wrócił do Szkocji tym razem w formie eksperymentu przedstawiono ją jako „młodą szkocką i podano ekspertom wraz z innymi whisky z wysp do oceny. Podstęp zakończył się sukcesem Tajwańskiej wody życia, która została oceniona najwyżej ze wszystkich trunków.

Whisky z dalekiego wschodu jest na pewno czymś interesującym i wartym spróbowania pomimo swojej ceny. Sam tworząc ten wpis popijam Kavalan Sherry Oak, whisky która składa się z 4-5 letnich destylatów leżakowanych w beczkach po sherry Oloroso, z abv na poziomie 46% (nota degustacyjna dostępna jest tutaj). Szczególnie polecam spróbowanie wypustów z serii Solist (wydawane w mocy beczki) są bogate w owocowe aromaty i pomimo młodego wieku bardzo złożone.

 

 

Tags: , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć − 3 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wróć do góry ↑

Strona zawiera informacje dotyczące napojów alkoholowych i przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.

Zanim wejdziesz na mojego bloga, proszę Cię o potwierdzenie wieku.