Degustacje Laphroaig Quarter Cask

22.07.14 | Bartek

| 0

Laphroaig Quarter Cask 48%

Laphroaig Quarter Cask

Laphroaig Quarter Cask

Quarter Caks należy do podstawowej gamy produktów destylarni Laphroaig. Zadebiutowała na rynku w 2004 roku i od początku cieszy się dużym powodzeniem wśród miłośników torfowej whisky.

Destylat przez pierwsze 5 lat leżakuje w beczkach po bourbonie, aby następnie trafić na 7 miesięcy do małych, dębowych beczek o pojemności około 125 litrów (tzw. „ćwiartek”), od których wzięła swą nazwę. Dzięki wykorzystaniu małych beczek, whisky ma większy kontakt z drewnem co przyśpiesza sam proces dojrzewania i wzbogaca jej smak. Kosztem bogatszej palety smaku Laphroaig Quarter Cask traci na dymności, jest ona mniej wyczuwalna niż w chociażby 10-letniej wersji, ale nadal na przyzwoitym poziomie.

Beczka: ex-bourbon oraz American oak quarter cask

Moc: 48%

Podczas tej degustacji próbowałem w sumie 4 różne edycje whisky Laphroaig. Poniżej odnośniki, dzięki którym będzie Ci łatwiej sprawdzić jak wypadły pozostałe trzy:

- Laphroaig Cairdeas 2014
- Laphroaig Select
- Coopers Choice – Laphroaig 2006

Laphroaig Quarter Cask 48% Bartek
Zapach
Smak
Finisz

Opis: Nos - zbalansowana i świeża, z jednej strony słodko-owocowa (mirabelki?) z drugiej czuć dym, który w tym wydaniu Laphroaiga nie jest aż tak bardzo dominujący. Na języku mocno pikantna i dymna od samego początku, wytrawna, delikatnie odczuwalne aromaty dębiny. Finisz długi i rozgrzewający, czuć moc pomimo tylko 48%. Pikantny i torfowy, przyzwoity jak przystało na whisky z Islay.

3.4

Godna polecenia+


Tags: , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć + = 12

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wróć do góry ↑

Strona zawiera informacje dotyczące napojów alkoholowych i przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.

Zanim wejdziesz na mojego bloga, proszę Cię o potwierdzenie wieku.