Degustacje harmony01

26.06.15 | Bartek

| 0

Hibiki Harmony 43%

Hibiki Harmony to nowa pozycja w portfolio koncernu Suntory. Jest to whisky bez określonego wieku i uzupełnia dotychczasową gamę, w której skład wchodzą wersje 12, 17 oraz 21-letnia.

Hibiki to prawdopodobnie jedna z najpopularniejszych japońskich whisky, a na pewno najpopularniejsza w kategorii whisky mieszanej. Dużą popularność zyskała dzięki filmowi „Między Słowami” (ang. Lost in Translation), w którym to odtwórca głównej roli (Bill Murray) udaje się do Japonii w celu nakręcenia pewnej reklamy. Zapewne wielu z Was pamięta słynne „Suntory time”, jeżeli nie to uprzejmie przypominam :)

 

Film spopularyzował Hibiki i zasiał ziarnko ciekawości w sercach wielu fanów whisky na całym świecie. Jak się okazało później marka, która została utworzona w 1989 roku z okazji 90 rocznicy powstania koncernu Suntory okazała się strzałem w dziesiątkę. Charakterystyczna butelka ze szklanym korkiem nie tylko wygląda bardzo dostojnie na tle pozostałych, chociażby szkockich odpowiedniczek, ale przede wszystkim zawiera w sobie jakość. W skład Hibiki Harmony wchodzą destylaty z trzech gorzelni, z single maltów jest to Yamazaki oraz Hakushu, natomiast za warstwę grain (czyli whisky zbożowej) odpowiada Chita. Według Suntory receptura Harmony jest identyczna z tą, która obowiązywała na początku powstawania marki Hibiki – podstawę stanowią whisky leżakowane w beczkach z białego amerykańskiego dębu,  wzbogacone o destylaty z beczek po sherry oraz z mizunary (japońskiego dębu).

Hibiki Harmony

Hibiki Harmony

Debiut Hibiki Harmony miała zaledwie trzy miesiące temu i na razie dostępna jest tylko na rynku japońskim – przy okazji podziękowania dla mojego brata za świetny suwenir z jego wyprawy do Kraju Kwitnącej Wiśni - natomiast w Polsce (według informacji od dystrybutora) powinna pojawić się w ciągu najbliższych miesięcy, a może nawet tygodni.

Poniżej znajdziesz moją subiektywną opinię na temat najnowszego członka rodziny Hibiki.

Zapach: słodkie nuty kwiatowe, laska wanilii, banan…wróć, bardzo dużo świeżych bananów. Odrobina słodu jęczmiennego i dębiny, która przypomina mi inne japońskie whisky leżakowane w beczkach z mizunary.

Smak: na początku wydaje się zbyt wodnista, ale z czasem ewoluuje, dojrzałe i soczyste pomarańcze, pikantne przyprawy, miód kwiatowy i ananas.

Finisz: średnio-długi, pojawiają się wcześniej skryte gruszki, nadal duża ilość słodyczy, szczypta pieprzu.

Ocena ogólna: 4/10

Beczka: American white oak, ex-sherry, mizunara
Rok destylacji: -
Rok butelkowania: 2015
Ilość butelek: -
Moc: 43%

Hibiki Harmony 43% Bartek

Hibiki Harmony

Zapach
Smak
Finisz

Opis: Niesamowicie bogaty zapach jak na NAS whisky i to w dodatku blended. Potwierdza ona tezę, że blend blendowi nierówny, dlatego tę butelkę oceniam miarą zarezerwowaną dla single maltów. Smak odrobinę rozczarowuje, ale staram się pamiętać, że to młoda whisky. Dość nietypowa jak na blend, bo grain whisky jest praktycznie niewyczuwalna. Możliwe, że to właśnie jest definicja harmonii według Suntory. Tak skomponować kupaż destylatów, aby tworzyły wysokiej jakości trunek pomimo młodego wieku. Całkiem niezła robota!

3

Godna polecenia


Tags: , , , , , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dziewięć − 4 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wróć do góry ↑

Strona zawiera informacje dotyczące napojów alkoholowych i przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.

Zanim wejdziesz na mojego bloga, proszę Cię o potwierdzenie wieku.