Degustacje lagavulin16_main

15.03.15 | Bartek

| 0

Lagavulin 16 yo 43%

Lagavulin 16 yo – klasyka, która mam nadzieję nigdy nie przegra z obecnie panującymi w świecie whisky trendami.

Już od jakiegoś czasu towarzyszyło mi uczucie pewnej pustki, czegoś mi brakowało na moim blogu, ale do końca nie byłem w stanie zdefiniować czym to coś jest. Aż do dnia kiedy jeden z moich dobrych znajomych odwiedził mnie z butelką poczciwego 16-letniego Lagavulina :) Whisky można by rzec, że wręcz kultowej, której nie można pomylić z żadną inną o czym w humorystyczny sposób opowiedział Nick Offerman, w krótkiej reklamówce tegoż trunku.

 

Lagavulin 16 yo

Lagavulin 16 yo

Moim zdaniem Laga 16 to obok Laphroaig 10 yo oraz Ardbeg TEN pozycja obowiązkowa w barku każdego fana whisky torfowej. Choć trudno w to uwierzyć, jest to najmłodsza pozycja z podstawowej gamy produktów destylarni położonej u południowych wybrzeży wyspy Islay. Wprawdzie na rynku można dostać wersję 12-letnią (opis tutaj) butelkowaną w mocy beczki, ale za każdym razem jest to edycja limitowana.

Moje odczucia z degustacji Lagavulin 16 wraz z subiektywną oceną dostępne poniżej:

Zapach: delikatny Lagavulinowy dym, mokra ziemia, morska bryza, orzeźwiające cytrusy, słodkie brzoskwinie i dojrzałe sherry.

Smak: średnio oleista kompozycja ziemistych, mocno torfowych aromatów ze słodkimi owocami, gorzka czekolada, dużo cytryny.

Finisz: długi i pikantny, wyczuwalna wanilia oraz dębowa goryczka, pozostaje przyjemnie słony posmak.

Ocena ogólna: 6/10

Beczka: ex-bourbon + sherry cask
Rok destylacji: -
Rok butelkowania: -
Ilość butelek: -
Moc: 43%

Lagavulin 16 yo 43% Bartek

Lagavulin 16yo

Zapach
Smak
Finisz

Opis: Lagavulin 16 yo to jedna z tych whisky, którą chciałoby się zabrać ze sobą w podróż na bezludną wyspę. Przy każdym ponownym spotkaniu dostarcza taką samą dawkę wspaniałych aromatów i nigdy nie zawodzi. Jeżeli uwielbiasz whisky z Islay i jakimś cudem nie próbowałeś jeszcze Lagi 16 proponuję szybko to nadrobić. Natomiast osoby, które dotychczas miały okazję już zapoznać się z tym trunkiem zachęcam do pozostawienia w komentarzu własnych wrażeń z degustacji. Sláinte!

4

Dobra+


Tags: , ,


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


3 + = osiem

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Wróć do góry ↑

Strona zawiera informacje dotyczące napojów alkoholowych i przeznaczona jest tylko dla osób pełnoletnich.

Zanim wejdziesz na mojego bloga, proszę Cię o potwierdzenie wieku.